Spausdinti

Naujienos

Liko mėnuo iki Lietuvos prisijungimo prie elektroninių mokėjimų eurais erdvės SEPA – ką turime žinoti apie mokėjimų pokyčius

2015 m. gruodžio 1 d.

Nuo 2016 m. sausio 1 d. Lietuva įsitrauks į trisdešimt keturias valstybes apimančią elektroninių mokėjimų eurais erdvę, vadinamą SEPA. Nuo tos dienos, atliekant vietinius mokėjimus ir mokėjimus į kitas SEPA šalis, bus pildoma ta pati mokėjimo nurodymo forma, o mokėjimams atlikti ar gauti pakaks vienos sąskaitos bet kurioje SEPA šalyje.

Rodoma:

„Gyventojams nereikia ypatingo pasirengimo pereiti prie SEPA, už juos pakeitimais pasirūpins bankai. Tačiau per likusį mėnesį iki SEPA nuostatų taikymo patarčiau kiekvienam pasidomėti, kaip keisis mokėjimų nurodymų formos ir kaip jas tinkamai užpildyti, kad kitų metų pradžioje dėl to nebūtų netikėtumų. Nuo kitų metų pildydami pasikeitusią mokėjimo nurodymo formą, vadovaukitės lėšų gavėjo ir savo banko pateiktomis rekomendacijomis“, – sakė Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys, Lietuvos SEPA komiteto pirmininkas.

Lietuvos banko užsakymu sukurtas informacinis filmukas, kuriame aiškiai ir suprantamai aiškinami būsimi mokėjimo pokyčiai. Jis paskelbtas internete ir nuo šiandien gyventojams pristatomas įvairiais kanalais.

„Bankai, įmonės ir įstaigos, atliekančios ir gaunančios mokėjimus, šiais metais intensyviai rengiasi perėjimui prie SEPA, darydamos reikalingus bankinių ir apskaitos sistemų pakeitimus, testuodamos, kaip atliekami pasikeitę mokėjimai. Tikimės, kad rinka sėkmingai baigs pasirengimą. Vienas iš svarbių uždavinių SEPA projekto finišo tiesiojoje – tai aktyvus gyventojų informavimas apie laukiančius pokyčius atliekant mokėjimus“, – pabrėžė Marius Jurgilas.

Mokėjimo paslaugų teikėjai apie mokėjimų pokyčius dėl SEPA reikalavimų įgyvendinimo skelbia savo svetainėse ir siunčia pranešimus klientams elektroninės bankininkystės sistema, informavimui naudoja laiškus el. paštu, naujienlaiškius ir kitus kanalus. Į klausimus apie SEPA atsakoma bankų klientų skambučių centruose, prireikus skambintojai nukreipiami telefonu pasikonsultuoti su bankų vadybininkais.

Nuo kitų metų pradžios mūsų šalies gyventojai be apribojimų galės naudoti Lietuvoje atidarytą sąskaitą norėdami gauti darbo užmokestį, socialines išmokas ar kitus mokėjimus iš visų Europos Sąjungos šalių, taip pat Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino, Monako, Šveicarijos ir San Marino. Šios šalys sudaro SEPA erdvę. Gyventojai taip pat be apribojimų galės nurodyti užsienyje atidarytą sąskaitą norėdami gauti darbo užmokestį, pensiją ar kitus mokėjimus iš Lietuvos.

SEPA yra antras svarbus žingsnis atsiskaitymų srityje kuriant bendrą mokėjimų rinką Europoje. Pirmas platus žingsnis ta kryptimi žengtas Lietuvoje įvedant eurą; ir dabar eurų banknotais bei monetomis, išvengdami valiutos keitimo paslaugų, galime atsiskaityti devyniolikoje euro zonos valstybių.