Spausdinti

Naujienos

Finansų ministras R. Šadžius: „Per 100 dienų euras rado kelią ne tik į mūsų pinigines“

2015 m. balandžio 10 d.

Šiandien sukanka 100 dienų, kai Lietuva įsivedė eurą. Tai, kad euro įvedimas yra sėkmės istorija rodo, kad net 92 proc. Lietuvos gyventojų jautėsi gerai informuoti apie euro įvedimą, o šiuo metu palankiai bendrąją Europos valiutą vertina 68 proc. apklaustųjų (lygiai prieš metus tokių buvo tik apie 50 proc.). Finansų ministerija buvo vienas pagrindinių šio proceso organizatorių ir koordinatorių.

Rodoma:

„Galbūt kainas mintyse dar skaičiuojame litais, tačiau sociologiniai tyrimai rodo, kad per 100 dienų euras rado kelią ne tik į mūsų pinigines. Nutiko panašiai, kaip ir kaimyninėse šalyse – po euro įvedimo pasitikėjimas šiais pinigais stiprėja ir stiprės ateityje“, – įsitikinęs finansų ministras Rimantas Šadžius, vadovavęs koordinacinei darbo grupei, prižiūrėjusiai euro įvedimą nuo pasirengimo iki įgyvendinimo. Šią grupę sudarė ministerijų, kitų institucijų, Lietuvos banko atstovai.

Kainų šuolio nebuvo

Neišsipildė didžiausias gyventojų nuogąstavimas, kad po euro įvedimo išaugs prekių ir paslaugų kainos – palyginti su praėjusių metų atitinkamu mėnesiu, 2015 m. sausį buvo užfiksuota visų vartojimo prekių ir paslaugų metinė defliacija – 1,5 proc. (paslaugų kainos augo 2,6 proc., prekių kainos krito 2,8 proc.). 2015 m. vasarį defliacija sudarė 1,8 proc. (paslaugų kainos augo 3,1 proc., prekių kainos krito 3,3 proc.). 2015 m. kovą defliacija sudarė 1,4 proc. (paslaugų kainos augo 3,2 proc., prekių kainos krito 2,8 proc.).

„Eurobarometro“ apklausų duomenimis, nuo 2014 metų rugsėjo iki 2015 m. sausio manančių, kad euras kelia kainas sumažėjo nuo 84 proc. iki 58 proc.

Tam, kad gyventojai greičiau priprastų prie euro, kainos dviem valiutomis privalomai pradėtos rodyti nuo 2014 m. rugpjūčio 22 d. Statistikos departamentas nuolat stebėjo 100 prekių ir paslaugų kainų pokyčius, o Vartotojų teisių apsaugos tarnyba ir kitos 17 priežiūros institucijų - kaip laikomasi reikalavimų. Iš viso atlikta apie 20 000 patikrinimų, už neteisingai nurodytas kainas ar kitus pažeidimus įspėta apie 1 000 įmonių, 16 nubausta piniginėmis baudomis. 

Vyriausybė pakvietė verslą, savivaldybes ir kitus subjektus prisijungti prie sąžiningo kainų perskaičiavimo iniciatyvos, kuria pastarieji įsipareigojo sąžiningai rodyti kainas dviem valiutomis, nepiktnaudžiauti euro įvedimu ir nedidinti kainų. Prie iniciatyvos prisijungė daugiau nei 5 000 įmonių ir kitų subjektų, turinčių daugiau nei 13 600 prekybos ir paslaugų vietų. Tai 4 kartus daugiau įmonių bei įstaigų nei Latvijoje, beveik 10 kartų daugiau nei Estijoje.

Daugiau žinių – mažiau baimės

Euro įvedimas Lietuvoje įvyko sklandžiai – taip „Eurobarometro“ duomenimis mano 86 proc. lietuvių. Labai gerai ir gerai informuoti apie euro įvedimą 2015 m. sausį jautėsi 92 proc. Lietuvos gyventojų (pakartotas ligšiolinis rekordas, kurį pasiekė Kipras ir Slovėnija).

Finansų ministerijos koordinuojama informacinė kampanija pasiekė 2,4 mln. televizijos žiūrovų, 2,3 mln. radijo klausytojų, 1,5 mln. interneto lankytojų ir 1,4 mln. laikraščių bei žurnalų skaitytojų. Visa tai pasiekta mažesnėmis nei įprasta sąnaudomis – pagal ankstesnę praktiką euro įvedimo informacinė kampanijos kaina skaičiuojama 1 euras vienam gyventojui, tuo tarpu Lietuvoje ši kampanija kainavo mažiau nei 80 euro centų vienam gyventojui – t.y. 20 proc. pigiau.

Litus keis neribotai

Tiems, kas rado užsilikusių litų ar centų – juos nemokamai išsikeisti galėsite neribotą laiką Lietuvos banko skyriuose. Daugiau nei 340 komercinių bankų skyrių litus į eurus neatlygintinai ir neribodami sumos keis nuo 2015 m. sausio 1 d. iki birželio 30 d. Nuo liepos iki gruodžio keis 89 padaliniai, tačiau tik banknotus.

Kainas eurais ir litais prekybos ir paslaugų vietose privaloma rodyti iki birželio pabaigos, vėliau prekybininkai tą galės daryti savo nuožiūra.

Visą su euru susijusią informaciją rasite interneto svetainėje www.euras.lt.