Spausdinti

Naujienos

Euro įvedimas leidžia skolintis pigiau

2015 m. balandžio 9 d.

Sklandus euro įvedimas leido net tik pagerinti tarptautinius Lietuvos skolinimosi reitingus, bet ir realiai sumažinti skolinimosi kaštus. Pavyzdžiui, 10 metų nominalios trukmės Vyriausybės vertybinių popierių (toliau – VVP) palūkanos, palyginti 2014 m. balandžio mėn. VVP emisiją su šių metų kovo mėn. išleistais VVP, sumažėjo nuo 3,087 proc. iki 0,766 proc.

Šiandien įvyko priešpaskutinis Euro įvedimo Lietuvoje koordinavimo komisijos posėdis, kuriame konstatuota, kad euro įvedimas Lietuvoje buvo koordinuotas ir gerai organizuotas, o sėkmingai įgyvendinta komunikacijos strategija leido užtikrinti, kad net 92 proc. Lietuvos gyventojų jautėsi gerai apie tai informuoti.

Verslas Lietuvoje aktyviai jungėsi prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo, jį pasirašė 5 023 ūkio subjektai (13 639 prekybos ir paslaugų teikimo vietų), t. y. 4 kartus daugiau nei Latvijoje ir beveik 10 kartų daugiau nei Estijoje.

Posėdyje pabrėžta, kad neišsipildė didžiausias gyventojų nuogąstavimas, jog po euro įvedimo išaugs prekių ir paslaugų kainos – palyginti su praėjusių metų atitinkamu mėnesiu, 2015 m. sausį buvo užfiksuota visų vartojimo prekių ir paslaugų metinė defliacija – 1,5 proc. (paslaugų kainos augo 2,6 proc., prekių kainos krito 2,8 proc.). 2015 m. vasarį defliacija sudarė 1,8 proc. (paslaugų kainos augo 3,1 proc., prekių kainos krito 3,3 proc.).

Pažymėtina, kad Finansų ministerijos vykdyta euro įvedimo viešinimo kampanija Lietuvoje kainavo 20 proc. pigiau nei anksčiau tai padariusiose valstybėse, 50 proc. patirtų išlaidų kompensuoja Europos Komisija.